obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Najważniejsze cechy obiektywu SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Flagowy obiektyw Sigma Art z przesłoną F1.4

Jedna z dłuższych ogniskowych serii ART oraz przysłona F1.4 zapewniają połączenie doskonałej rozdzielczości z pięknym efektem rozmycia tła. Dodatkowo posiadając uszczelki wokół bagnetu i wszelkich pierścieni możliwe jest fotografowanie w niemal każdych warunkach atmosferycznych.

„Mistrz bokeh”

Dobry efekt bokeh nie czyni obiektywu dobrym, ale obiektyw SIGMA 105mm F1.4 A DG HSM zapewnia nie tylko piękny bokeh, ale także doskonałą rozdzielczość i ostrość przy jednoczesnej minimalizacji aberracji. Dodatkowo bokeh powinien “pracować” w taki sposób, aby efektownie podkreślić główny temat zdjęcia i ten obiektyw doskonale sobie z tym radzi!

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Fot. Izabela Pawlikowska

Konstrukcja obiektywu SIGMA 105mm

Na konstrukcję optyczną tego obiektywu składa się 17 soczewek ustawionych w 12 grupach. Zostało tu zastosowane 5 elementów specjalnych: dwie soczewki z niskodyspersyjnego szkła SLD* oraz trzy soczekwki FLD* wykonane ze szkła o właściwościach fluorytu, oraz jedną soczewkę asferyczną.
Dodatkowo soczewki są pokryte warstwami antyrefleksyjnymi likwidującymi bliki i flary, zapewniając ostre obrazy o wysokim kontraście, nawet w warunkach pracy pod słońce.

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Fot. Izabela Pawlikowska

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Fot. Robert Kaniewski

Precyzyjny Autofocus 

Obiektyw został wyposażony w jeszcze szybszy, udoskonalony ultradźwiękowy silnik HSM.
Nowy zoptymalizowany algorytm przyspieszył pracę AF o 30 %. Napęd nie ma klasycznych połączeń mechanicznych co pozwala na ręczne doostrzanie bez konieczności przełączania w tryb MF. System wewnętrznego ostrzenia powoduje, iż przednia soczewka pozostaje nieruchoma, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie kołowego filtra polaryzacyjnego.

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Fot. Izabela Pawlikowska

Kołowa przysłona

Dopełnieniem jakości obrazu jest 9-cio listkowa, zaokrąglona przysłona, dzięki której uzyskujemy przyjemną plastykę obrazu generującą gładką gradację i minimalizując powstawanie smug.

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Fot. Robert Kaniewski

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Pyło i wodoodporna konstrukcja

Obiektyw stałoogniskowy Sigma 105mm F1.4 A DG HSM jest bardzo dobrze uszczelniony przeciw pyłom i zachlapaniu, zwłaszcza w tak kluczowych miejscach jak przy mocowaniu bagnetu, pierścieniu ostrości czy przy mocowaniu osłony, pozwalając na pracę w każdych warunkach.
 
Przednia soczewka jest pokryta powłokami oleo- i hydrofobowymi ułatwiającymi czyszczenie oraz ograniczającymi powstawania smug i zanieczyszczeń.

Mosiężne mocowanie bagnetu

Łączy wysoką jakość wykonania z wytrzymałością. Jego powierzchnia jest poddawana specjalnej obróbce wzmacniającej, aby zapewnić wysoką jakość obiektywu, gwarantującą długotrwałe użytkowanie.

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Fot. Robert Kaniewski

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Mocowanie do statywu i osłona przeciwsłoneczna

Demontowalna stopka do statywu z gwintem 1/4″ i dodatkowym mocowaniem Arca-Swiss ułatwia mocowanie i pracę z obiektywem.
Osłona przeciwsłoneczna obiektywu tak jak w modelu Sigma 500mm Sport jest wykonana z plastiku wzmocnionego włóknem węglanowym (CFRP) zamiast standardowego plastiku ABS

Wykresy MTF

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Konstrukcja obiektywu

obiektyw SIGMA 105mm F1.4 DG HSM

Made in Japan, Aizu

Wszystkie nasze obiektywy i aparaty są projektowane, produkowane i montowane w naszej jedynej fabryce w Aizu w Japonii. Ten lokalny model produkcyjny jest już niezwykle rzadko spotykany w dzisiejszej branży, gdzie większość firm zajmujących się obrazowaniem zdecydowała się na outsourcing do innych krajów, aby obniżyć koszty. Jednak SIGMA wierzy iż utrzymanie całego procesu produkcji i montażu w Aizu jest niezbędne do tworzenia innowacyjnych, starannie przemyślanych i nienagannie skonstruowanych produktów, które spełniają wysokie standardy wymagane przez profesjonalnych fotografów i filmowców na całym świecie.

 

Sigma wybrała Aizu na swoją główną bazę produkcyjną na początku lat 70-tych. Położone u podnóża góry Bandai w prefekturze Fukushima, około czterech godzin jazdy na północ od Tokio, Aizu ma mnóstwo bardzo czystej wody z górskich potoków, która jest niezbędna do szlifowania i polerowania soczewek. Założyciela SIGMA, pana Michihiro Yamaki, ten obszar przyciągnął również ze względu na pracowników, którzy słyną z kunsztu, etyki pracy i dbałości o szczegóły. Syn pana Yamaki, Kazuto Yamaki, obecnie właściciel i dyrektor generalny SIGMA Corporation, z takim samym niezachwianym zaangażowaniem utrzymuje produkcję w Japonii.

 

Dziś fabryka Sigmy ma powierzchnię ponad 50 000 stóp kwadratowych i jest wyposażona w najbardziej zaawansowane technologie produkcji elementów optycznych. Kupując aparat lub obiektyw Sigma, możesz być pewien, że praktycznie każda część została wyprodukowana i zmontowana przez firmę SIGMA w Japonii, z największą starannością i uwagą. Mamy nadzieję, że korzystanie z naszych produktów będzie dla Ciebie przyjemnością.